Na celjskem Glavnem trgu na ogled razstava Krajina. Včeraj. Danes? Jutri!
V prostoru začasne rabe GT8 na Glavnem trgu v Celju je do 15. maja brezplačno na ogled fotografska razstava Krajina. Včeraj. Danes? Jutri!, ki jo je Društvo krajinskih arhitektov Slovenije pripravilo v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije ter Zavodom Celeia Celje. Razstava je postavljena v okviru svetovnega meseca krajinske arhitekture in se osredotoča na spreminjanje podobe slovenske krajine skozi čas.
Razstava je razdeljena na dva dela: prvi prikazuje izvirna dela iz leta 2019, drugi pa vključuje nove fotografije iz Celja, ki prikazujejo preplet zgodovinskih vedut in sodobnih posnetkov mestnega prostora. Avtorica novih fotografij je Klavdija Peperko. V Društvu krajinskih arhitektov poudarjajo, da krajina ni statična, temveč se neprestano razvija pod vplivom narave in človeka. S tem želijo spodbuditi razmislek o razkoraku med idealizirano podobo slovenske krajine in prostorsko realnostjo ter opozoriti na izgubljanje njene kakovosti.
Razstava je tudi poklon utemeljiteljema slovenske krajinske arhitekture, Janezu Marušiču in Dušanu Ogrinu, ob 30. obletnici izida monografije Slovenske krajine. Obuditev razstave je povezana tudi z uspehom projekta Varstvo in razvoj slovenske krajine, ki ga je Svet Evrope prepoznal kot zgleden dosežek na področju krajinske politike za obdobje 2023–2024.
Razstavo si je možno ogledati vsak dan, 14. maja pa bo potekalo tudi posebno srečanje s predstavniki Mestne občine Celje, pristojnega ministrstva in zainteresirano javnostjo. Vabljeni so tudi na vodene oglede, ki jih organizira Društvo krajinskih arhitektov Slovenije.